Co robić kiedy ciągle chce Ci się jeść słodycze – 3 sposoby

Znajoma kiedyś powiedziała mi, że uzależnić się od słodyczy brzmi trochę jak uzależnienie się od bąbelków. Przecież to takie niewinne. Jednak regularne jedzenie słodyczy, czyli żywności ultraprzetworzonej wiąże się bezpośrednio z gorszym zdrowiem psychicznym, fizycznym i ogólną jakością życia. 

Dobrze o tym wiem, ponieważ zajmuję się psychodietetyką od 8 lat i moje podejście do radzenia sobie z uzależnieniem od jedzenia słodyczy opiera się na psychodietetyce i psychologicznych narzędziach, które pomagają lepiej zrozumieć i kontrolować te nawyki żywieniowe. 

Historia Wesołego Francuza

Jak mawiała Amelie Nothomb, francuska artystka, „Gdyby Bóg jadł, jadłby same słodkie rzeczy”. Wiem, że wiele osób zgodzi się z tym stwierdzeniem, prawda? 

Okazuje się że niektórzy mogliby jeść od rana do wieczora same słodkie rzeczy nie jedząc nic oprócz tego. Niestety ten nawyk dotyka naszego zdrowia. Sam wyznaję zasadę, że lepiej być zdrowym biedakiem niż być chorym i bogatym, więc dbajmy o zdrowie. 

Czy wiesz, że jedząc codziennie słodycze wydajesz na nie dziennie średnio 7 zł, tygodniowo 49 zł, miesięcznie 196 zł, co rocznie średnio między 2000-3000 złotych? Nie dostając nic w zamian oprócz dodatkowych kilogramów.

My chcemy aby ta kwota rocznie wynosiła mniej niż 500zł i brak dodatkowych kilogramów.

W tym miejscu przypomina mi się przykład wesołego Francuza, który przyszedł pewnego dnia do mojego gabinetu (tak, jeszcze wtedy przyjmowałem pacjentów klasycznie w gabinecie) tryskający humorem i energią, mężczyzna z iskrą w oku, kruczoczarną brodą, w eleganckim ubraniu. Był to mieszkający w Polsce Francuz, który osiedlił się tu na dobre, prowadząc kilka biznesów. 

Lekarz skierował go do mnie z powodu jego rosnącej nadwagi wywołującej ból biodra i niepokojących badań krwi. Rozpoczęliśmy konsultacje, a w trakcie wywiadu zapytałem go czy je ser żółty. Pamiętam jak się oburzył „Gdzie ser żółty! Ja Francuz, ja tylko camembert!”. Oboje się z tego uśmialiśmy. Niestety nie stawił się na spotkanie kontrolne, więc z czasem zapomniałem o całej sprawie.

Po trzech miesiącach wszedł do mnie do gabinetu pacjent, w pierwszej chwili go nie poznałem. Jednak już po chwili zrozumiałem, że to jest ten sam Francuz, ale trochę zmieniony, jakby brak tej iskierki w oku, z kruczo czarnej brody widać było już takie srebrno siwe przebarwienia. Co się zmieniło w okresie tych trzech miesięcy od ostatniej naszej wizyty? 

Otóż przeszedł zawał i zdiagnozowano u niego cukrzycę typu II. A miał nawyk do sięgania po tłuste mięsa i słodkie przekąski. Tak więc pokazuje to, że nasze zdrowie nie bardzo nas interesuje dopóki jest wszystko w porządku, ale jak je tracimy to życie zmienia się niesamowicie.

Przytaczam tą historię dlatego, że w momencie kiedy zachcianka pojawia się okazjonalnie, a my mamy dobry stan zdrowia, to kompletnie nie ma w tym nic złego. Ale jeżeli już zachcianka pojawia nawykowo, przy jakichś konkretnych sytuacjach, pod wpływem konkretnych czynników, emocji, wyzwalaczy to warto wtedy podjąć działanie i bardzo dobrze, że tu jesteś, bo to jest najlepsze miejsce i najlepszy czas. 

Omówmy więc 3 sposoby, co robić jak chce się ciągle jeść słodycze.

SPOSÓB 1) Mapowanie zasobów 

Mapowanie zasobów – zastanawiam się co pochłania większość moich zasobów? 

Jeżeli moje ciało będzie czuło, że czeka mnie wielki projekt i masa przy nim wysiłku, to jaki sygnał wyśle mózg do reszty ciała? Hmm… kto ma pomysł? Wyśle informację, że czeka nas tyle pracy, że ty lepiej teraz najedz się i wyśpij. Jak będziemy się z tym czuli? Głodni i zmęczeni! Dokładnie tak. Tutaj gorąco polecam 3 wydanie książki “Porozumienie bez przemocy” Marshalla Rosenberga, która w prosty sposób pozwala zrozumieć nasze potrzeby i emocje. 

Wracając do naszego narzędzia. Ja już wiemy jaka potrzeba jest niezaspokojona to teraz pytanie co możemy z tym zrobić? Ano możemy się przyjrzeć ile faktycznie będę potrzebował energii na daną czynność. Możemy też zadbać o zaspokojenie naszych potrzeb tu i teraz odłączając się od wszelkich projekcji i wizualizacji naszego mózgu. Aby tego dokonać chcemy połączyć się z naszymi potrzebami. Moja wskazówka, sam zajmuję się potrzebami od 8 lat, od momentu ukończenia studiów z psychodietetyki, sam też praktykuję i wykorzystuję te narzędzia. Dlatego niezależnie od tego czy jesteś na poziomie podstawowym czy średniozaawansowanym korzystaj z listy potrzeb. Tutaj mam taką listę w formie kart

Zadaj sobie najpierw pytanie czy mam zaspokojone podstawowe potrzeby?

Czy jestem wyspany? Kiedy ostatnio jadłem? Kiedy piłem? Kiedy się relaksowałem? Kiedy odpoczywałem? Kiedy spotkałem się ostatnio z przyjaciółmi?

Korzystam z karty potrzeb, a odpowiedzi zapisuję.

To jest ważne podkreślenia, ale wyjątkowo często chęć na słodycze pojawia się ponieważ nie zaspokoiliśmy swoich podstawowych potrzeb fizjologicznych! Postaraj się aby był to twój nawyk sprawdzania czy masz zaspokojone wszystkie podstawowe potrzeby, w momencie gdy pojawia się ochota na słodycze. 

SPOSÓB 2) Instrukcja obsługi mnie. 

Jak wyglądałaby instrukcja obsługi mnie samego? 

Domyślam się, że masz instrukcję żelazka, pralki, słuchawek, smartfona, ale nie masz instrukcji obsługi siebie? Czas to zmienić.


W każdych praktycznie badaniach podkreśla się, że jednym z najskuteczniejszych metod na zmianę nawyków żywieniowych i poprawę własnego samopoczucia jest prowadzenie dziennika. Wspominał o tym również dr Keegan Knittel podczas organizowanej przez nas konferencji Uzależnienie od jedzenia od badacza do praktyka, wykłady, której wkrótce pojawią się u nas na kanale YT. Dr Keegan specjalizuje się w zmianie zachowań zdrowotnych i interwencji w zakresie samokontroli. Podkreślił on, że większość zmian nawyków można uzyskać prowadząc ustrukturyzowany dziennik. 

Jeżeli prowadzimy go w pewien ustrukturyzowany sposób, zadając sobie konkretne pytania, to odpowiadając na nie, wiecie co tworzymy? Indywidualną i niepowtarzalną instrukcję obsługi siebie. 

Więc pamiętaj, że zaczynając prowadzić dziennik jesteś w trakcie procesu tworzenia instrukcji obsługi samego siebie. Stosuj różne ćwiczenia. Sprawdzaj różne rozwiązania, a przy każdym z nich zanotuj jak na Ciebie wpływają. U mnie na przestrzeni lat sprawdza się to wyjątkowo dobrze. Poznałem obsługę swojego organizmu na poziomie mocno zaawansowanym. Podzielę się od siebie, że dobrze jest zastanowić się w jaki dzień tygodnia będę robił podsumowania przeglądając notatki i wypisując co się sprawdza, a co nie. 

Przyznam się wam, że lubię wracać do zapisków z ostatniego tygodnia, mam wtedy takie uczucie, że ten tydzień nie przeleciał przez palce tylko coś z niego wziąłem dla siebie, czegoś się nauczyłem. 

Kiedy więc masz nieodpartą chęć na jedzenie słodyczy, co w takiej sytuacji znajdziesz w swojej mojej instrukcji?  

SPOSÓB 3) Wcześniejsze sukcesy

Ty już jesteś zwycięzcą! Znacie to skądś? 

Prowadząc zapiski na swój temat możesz dojść całkiem szybko do sytuacji, które Ci wyszły lub wychodzą najlepiej. To się sprawdziło, a to nie. Jaki był mój największy sukces w ostatnim okresie? Być może sukcesem było powstrzymanie się od jedzenia słodyczy wieczorem, dzięki temu, że poszedłem poćwiczyć? Posłuchałem muzyki, albo zadzwoniłem do koleżanki? 

Pamiętam jak jeden z moich pacjentów zmagał się przez dłuższy czas z silną chęcią na słodycze każdego dnia. Spotykaliśmy się co tydzień i pracowaliśmy nad tym. Robiliśmy masę małych kroczków, z których byliśmy zadowoleni, ale brakowało tego jednego większego kroku. Ten krok nadszedł kiedy mój pacjent zaczął się wysypiać. Zmienił nawyk siedzenia przed serialami do 01:00 na kładzenie się o 22:00 do łóżka! Jego sukcesem było zadbanie o sen i odpoczynek psychiczny. Dzięki temu wrócił do treningów oraz znacznie ograniczył ilość napadów jedzeniowych. 

Teraz wie, że jak coś jest nie tak to wraca i stosuję rozwiązanie, które już się sprawdziło. Po nauczeniu się jednego nowego zachowania bardzo łatwo ten proces wykorzystać w innych obszarach.

Więcej narzędzi zajedziesz w specjalistycznym narzędziu do zmiany nawyków żywieniowych jakim jest talia kart „JEM PRZEZ WYBÓR”.

Podsumowanie w pigułce:

Sposób 1 – Mapowanie zasobów: Zachęcam w nim do zrozumienia, jakie czynniki wpływają na pojawienie się u Ciebie chęci na słodycze. Proponuje dokładne sprawdzenie, czy podstawowe potrzeby fizjologiczne są zaspokojone, zanim sięgnie się po słodycze.

Sposób 2 – Instrukcja obsługi siebie: Wskazuje, że prowadzenie dziennika jest skutecznym narzędziem do poznania własnych nawyków żywieniowych. Zachęcam do eksperymentowania i obserwacji jakie czynniki wpływają na Twoje zachowanie.

Sposób 3 – Wcześniejsze sukcesy: Podkreślam, że wcześniejsze sukcesy mogą stanowić inspirację do radzenia sobie z chęcią na słodycze. Przytaczam przykłady, gdzie zmiana jednego nawyku, takiego jak zdrowy sen, miała pozytywny wpływ na redukcję chęci na słodycze.

W kolejnych materiałach mamy dla was wiele inspirujących treści. Z nami każdy nauczy się żyć ze sobą w zgodzie i na własnych zasadach. 


Zmiana nawyków żywieniowych wydaje się trudna? Przyjdź na 10 spotkań w modelu FitMIND i razem pokonajmy problemy związane z jedzeniem.

🕒 10 TYGODNI, 10 SPOTKAŃ ONLINE: KAŻDE SPOTKANIE TO 120 MINUT, W TRAKCIE KTÓRYCH ZDOBĘDZIESZ NARZĘDZIA I WIEDZĘ, BY SKUTECZNIE ZMIENIĆ NAWYKI.
💪 WSPÓLNIE POKONAJMY TRUDNOŚCI: KONIEC Z OBJADANIEM, JEDZENIEM STRESOWYM CZY PODJADANIEM WIECZORAMI.
🧘 MIŁA ATMOSFERA: NOWATORSKIE PODEJŚCIE SPRAWIA, ŻE ZMIANA NAWYKÓW STAJE SIĘ PRZYJEMNYM SPOŁECZNYM PROCESEM.

Co oferujemy:

  • 🗓 Regularność: Spotkania online wtorki lub czwartki o 19:00 przez 10 tygodni.
  • 💌 Wsparcie: Po każdym spotkaniu otrzymasz materiały i zadania do wykonania.
  • 👥 Kameralna grupa: 10-15 osób, które dzielą podobne cele i historie.
  • 🍏 Zdrowe nawyki: Przez 5 etapów nauczysz się zdrowego odżywiania i radzenia sobie z pokusami.
  • 🔥 Skuteczność: Osoby uczestniczące osiągnęły mierzalne rezultaty, 9/10 osób trwale zmienia nawyki żywieniowe.
  • 🎯 Efekty widoczne: Każdy etap przynosi mierzalne korzyści.
  • 💡 Prosta formuła: 10 spotkań i proste ćwiczenia – reszta dzieje się sama!

Opinie uczestników

🙂 “To była jedna z ważniejszych decyzji w moim życiu”
🙂 „Dostałam ogrom empatii i czułam, że nie jestem przez nikogo oceniana, czułam się z wami bezpiecznie”
🙂 “Ten program jest zarąbisty”

Zacznij nowy etap teraz – poznaj wyjątkowy Program Zmiany Nawyków Żywieniowych w modelu FitMIND!

Najlepszy czas aby zadbać o swoje zdrowie jest dzisiaj!