Najzdrowsze warzywo rukiew wodna – roślina zdrowsza od szpinaku i jarmużu

Moje dietetyczne odkrycie miesiąca to znana i ceniona już w starożytnym Rzymie rukiew wodna!

Czy wiecie, że w badaniu 47 najzdrowszych produktów spożywczych rukiew wodna zdobyła pierwsze miejsce otrzymując 100/100 pkt. Nie znajdziecie zatem bardziej odżywczej rośliny dostarczającej na każde 100 kcal tak olbrzymiej wartości odżywczej. Oznacza to, że rukiew wodna jest zdrowsza od szpinaku i jarmużu.

Wyobraźcie sobie wagę. Na jednej szalce kładziemy produkty bogate odżywczo, na drugiej stronie bogate kalorycznie… Rukiew jest tak odżywcza, że przechyli wagę nawet jeżeli po drugiej stronie będzie cała paczka oreo…

Właściwości rukwi wodnej są tak silne, że w badaniu na grupie kobiet wystarczyło spożywanie dwóch garstek rukwi (ok 80g) przez miesiąc poprawił się wygląd skóry bardziej niż po kosmetykach! Nastąpiła redukcja zmarszczek o 40%, zwężenie porów, zmniejszenie zaczerwienień i przebarwień. Skóra odmłodniała. 

Po drugiej stronie szali mamy produkty cukiernicze i słodycze, które powodują, że skóra starzeje się jak szalona. 

Rukiew jest ponadto rośliną o właściwościach silnie chemoprotekcyjnych. Jedząc ją regularnie szanse na rozwój raka spadają niesamowicie! 

Ze względu na wysoką wartość odżywczą, a niską kaloryczną (100g to raptem 11 kcal z czego 51% tej energii pochodzi z białek!) rukiew jest idealnym składnikiem w jadłospisie osób dbających o zdrową masę ciała i zgrabną sylwetkę. 

Ponadto rukiew dostarcza spore ilości jodu, wpływającego na pracę tarczycy. Sprawnie działająca tarczyca to sprawnie działający metabolizm.

Wymienić wystarczy, że 100g dostarcza

  • 312% witaminy K (250 µg),
  • 64% witaminy A (3191 IU),
  • 7% witaminy B2 (0,120 mg),
  • 6% witaminy B3 (0,100 mg),
  • 6% witaminy B6 (0,129 mg),
  • 72% witaminy C (43 mg),
  • 9% potasu (330 mg),
  • 12% wapnia (120 mg)
  • 5% magnezu (21 mg), a to tylko dwie garstki… 

Rukiew jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, a proporcja O-3 do O-6 wynosi 2:1. Co jest bardzo pożądanym balansem w codziennej diecie, w której przewagę stanowią kwasy tłuszczowe omega-6.

Jak jeść rukiew wodną? 

W smaku przypomina bardzo rukolę lub roszponkę. Nadaje się więc świetnie do sałatek, koktajli, do makaronów, risotta, kaszotta do omletów czy na kanapki. Blanszowana może być fajnym dodatkiem do dania obiadowego. Wykwintne przepisy obejmują tarty z rukwią (zupełnie jak ze szpinakiem), pierogi czy lekkie zupy mogące przypominać trochę szczawiową. 

Gdzie kupić rukiew wodną? 

Głównie na targach. Można ją bez problemu uprawiać w doniczce. Ja swoją nazbierałem na podmokłych łąkach, ale tutaj trzeba uważać ponieważ rukiew wodna była w latach 2004–2014 pod ścisłą ochroną.Często można spotkać ją w marketach obok rukoli i roszponki. 

Źródła:

Di Noia J. Defining Powerhouse Fruits and Vegetables: A Nutrient Density Approach. Prev Chronic Dis 2014;11:130390. DOI: http://dx.doi.org/10.5888/pcd11.130390