Jedzeniowe Krótkie wzloty, długie doły, co robić?

Uzależnienie od cukru, słodyczy czy słonych przekąsek to często długi, zawiły, romans. Jak każdy romans ma też swoje wzloty i upadki. Aby dobrze zobrazować wam na czym one polegają posłużę się dwoma przykładami decyzji świadomej i nieświadomej.

Opcja nieświadoma: Kasia przez tydzień powstrzymywała się od słodyczy po przeczytaniu książki „Uzależnienie od słodyczy”. Niestety w niedzielę skusiła się na kawałek ciasta. W głowie pojawił się wewnętrzny krytyk mówiący “złamałaś się, jesteś do niczego, teraz to wszystko jest już bez znaczenia”. Słuchając się tego głosu Kasia wieczorem jeszcze poprawiła paczką ciasteczek i garścią orzechów, a w poniedziałek po drodze do pracy wskoczyła na małe zakupy…

Opcja świadoma: Kasia po przeczytaniu książki o uzależnieniu od słodyczy, wie, że w proces zmiany wpisany jest nawrót. Po tygodniu bez słodyczy, w niedzielę skusiła się na kawałek ciasta. W głowie zapaliła się kontrolka ostrzegawcza. Kasia zastanowiła się jaką potrzebę zaspokoiło jej to ciasto oraz dlaczego automatycznie pojawiają się myśli o kolejnej porcji lub paczce ciasteczek. Kasia wieczorem może skusi się na ciasteczka, jednak w poniedziałek już nie pójdzie do sklepu na zakupy, ponieważ uświadomiła sobie, że był to tylko chwilowy nawrót. Po powrocie do domu Kasia opisała na grupie wsparcia czego doświadczyła. Tym samym dała przykład innym, jak poradzić sobie z problemem.

Widzicie różnicę?

?Nawrót jest to element wpisany w proces zmiany, który wygląda tak:

Uzależnienie od słodyczy – skuteczne narzędzia do zmiany nawyków

1. Prekontemplacja ‒ czyli brak zamiaru podjęcia działań w najbliższym okresie.

2. Kontemplacja ‒ czyli dostrzeganie problemu, rozważanie wad i zalet zmiany.

3. Przygotowanie do zmiany ‒ czyli dostrzeżenie, że lista korzyści jest dłuższa niż rozważania nad zmianą.

4. Działanie ‒ czyli podjęcie konkretnych kroków potrzebnych do realizacji celu.

5. Utrzymanie i utrwalenie nowych wzorców zachowań.

6. Nawrót… ‒ naturalny element zmian.

?Nawrotem mogą być dwa dodatkowe kilogramy, powrót do wcześniejszych nawyków albo jednorazowy napad jedzeniowy… Jednak dzięki poznaniu procesu zmiany, wprowadzeniu jego założeń w życie, teraz wiesz, że nawrót to tylko krótka lekcja. Jesteś w stenie szybko podnieść się z kolan i wejść z nowym doświadczeniem od razu w etap działania. Wraz z doświadczeniem nawroty pojawiają się coraz rzadziej w skali tygodnia, miesiąca, roku, życia.

?Dodatkowo wyciągając wnioski z lekcji, prawdopodobnie nawrót już się nie powtórzy w takiej formie!

Temat ten poruszałem dokładnie podczas 27 odcinka FitMIND podcast „Odc. 27 Jedzeniowe Krótkie wzloty długie doły, co robić? + Q&A”

#słodkiproblem #dietetyka #insulinooporność