10 zasad skutecznej diety Azjatów – zastosuj je sam!

Pomimo rosnącej fali nadwagi i otyłości Azja w dalszym ciągu pozostaje jeszcze zieloną wyspą na mapie. Procentowy udział osób otyłych jest tutaj stosunkowo niski, pomimo rosnących -ja wszędzie- wskaźników.

Dlaczego tak się dzieje❓

Co cechuje kraje azjatyckie❓

Postaramy się przyjrzeć ich codziennym nawykom i ustalić 10 zasad skutecznej diety Azjatów ❗

1) Podejście do jedzenia

 

W krajach azjatyckich stosunek do jedzenia jest zupełnie inny niż w przypadku lepiej nam znanej diety zachodniej. W naszych regionach je się raczej aby zaspokoić głód lub dla przyjemności. Podczas gdy w Azji stosunek do jedzenia jest inny. Je się tam aby uzdrowić organizm. Każdy składnik zjadany ma jakieś zadania. Może on uzdrowić lub odsunąć chorobę. Opierają oni w dużej mierze swoje żywienie o kuchnię pięciu przemian, co za tym idzie jest to cała filozofia. Podczas gdy w polsce sprowadza się to najczęściej do zjadania czosnku gdy łapie nas przeziębienie.

❎Odpowiedni stosunek do jedzenia pozwala lepiej kontrolować ilość zjadanych kalorii.

 

2) Rozmiar porcji

 

Od zawsze w kulturze europejskiej na stołach panował przesyt. Skromna uczta była kojarzona raczej z biednymi czasami. Natomiast w krajach wschodu od zawsze panowała harmonia. Zjedz tak abyś był w 80% najedzony, mawiają przed ucztą. Widać to również w sztuce, na obrazach chociażby z przestrzeni dziejów. Skromnie zastawione stoły, dużo przestrzeni. Podczas gdy nasze obrazy zawsze charakteryzowały się przesytem, podczas uczt soły uginały się od ilości pożywienia.

❎Wielkość porcji przekłada się to oczywiście na niższą masę ciała.

 

3) Metody gotowania

 

W kuchni azjatyckiej główną metodą przygotowywania potraw jest gotowanie lub gotowanie na parze. Znane już od tysiącleci. Często zdarza się też szybkie obsmażanie, tak aby warzywa nie straciły cennych witamin i właściwości. Azjaci rzadko kiedy jedzą surowe warzywa. Według medycyny chińskiej lekkie ich ogrzanie powoduje lepszą strawność i przyswojenie składników odżywczych.

❎Źródła historyczne podają, że w Chinach już 3 tysiące lat temu znano metodę gotowania na parze… Hmm a u nas? Jest to stosunkowo nowy trend z nurtu tak zwanego healthy eating.

 

4) Dodatek żywności fermentowanej

 

Zupa miso, natto, kimchi, sos sojowy- można by wymieniać długo. Jednak w Azji kisi się praktycznie wszystko. Ma to też bezpośredni wpływ na zdrowie. Produkty kiszone zawierają probiotyki, które świetnie działają na mikroflorę jelit. Zastępują tym samym potrzebę przyjmowania dodatkowych suplementów.

❎Dobrze działająca mikroflora jelit poprawia odporność organizmu oraz pozwala regulować apetyt.

 

5) Więcej ryb i owoców morza

 

Pochodzimy z wody i woda jest pierwiastkiem życia. Niestety szczególnie w polsce ilość zjadanych produktów morskich jest bardzo mała. Ot czasami smażona rybka na piątkowy obiad. Jak pokazują dane statystyczne najzdrowsze narody w większości zamieszkują przy basenach morskich i oceanach. Je się tam duże ilość ryb i owoców morza, ale także cennych wodorostów produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 oraz jod, cynk i selen.

❎Pamiętajcie aby częściej niż raz w tygodniu włączyć rybę do waszego jadłospisu. Przyniesie to więcej korzyści niż się wam to może wydawać.

 

6) Zielone warzywa

 

Są wyjątkowo niskokaloryczne. Świetnie sycą za sprawą zawartego w nich błonnika, a dodatkowo dostarczają cennych witamin i minerałów. Według założeń diety MIND jedzenie 3 porcji zielonych warzyw dziennie powoduje, że nie ma potrzeby liczenia zjadanych kalorii.

❎W zdrowej i zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć niskokalorycznych zielonych warzyw. Najlepiej codziennie.

 

7) Zielona herbata

 

Badania nad wpływem zielonej herbaty na masę ciała cały czas trwają. Jednak już teraz znamy kilka składników tego napoju pozwalającego ograniczyć głód, zmniejszyć masę ciała oraz poprawić długość życia. Ponadto wypicie filiżanki zielonej herbaty po posiłku sprawi, że szybciej poczujecie sytość.

❎Herbata jest praktycznie bezkalorycznym napojem o cennych właściwościach. Może również wspomagać odchudzanie.

 

8) Zdrowe desery i przekąski

 

Bez piekarni ociekających cukrem i tłuszczem. Bez pączków smażonych na głębokim oleju. Desery w kuchni azjatyckiej często oparte są na ryżu, fasoli, algach i wodorostach z dodatkami orzechów i owoców.

❎Zdrowe przekąski zdecydowanie nie przyczynią się do nadprogramowych kilogramów, a tego rodzaju deser może cię z czasem uchronić od wizyty u dietetyka

 

9) Chodzenie

 

Podstawowa czynność do jakiej jest stworzony ludzki organizm.

Azjaci dużo więcej chodzą niż statystyczny europejczyk. Ich nawyki wiążą się między innymi z dużą gęstością zaludnienia gdzie samochody stają się niewygodne do codziennego użytku. Aby zrobić zakupy czy wybrać się do pralni wybierają oni najczęściej spacer.

❎Często powtarzam pacjentom mojej poradni, że każda dodatkowa spontaniczna aktywność fizyczna jak spacer wpływa bardzo korzystnie na wagę oraz ilość spalanych kalorii.
Masz do przejechania 3 przystanki? Może przejdziesz je pieszo?

 

10) Aktywność fizyczna i medytacja

 

Aktywność fizyczna w krajach azjatyckich jest częścią kultury. Szczególnie zauważa się to u osób starszych, kiedy wreszcie mają wystarczającą ilość czasu aby móc dowolnie spędzać czas na świeżym powietrzu grając i bawiąc się wspólnie.

❎Niestety dla większości europejczyków czas wolny oznacza możliwość dłuższego zalegania na kanapie przed telewizorem.

 

Pomimo, że te 10 sposobów pochodzi praktycznie z drugiego końca świata nie ma przeciwwskazań aby włączyć je do codziennego życia. Z pewnością odbije się to pozytywnie na zdrowiu i masie ciała. Szczególnie mieszkańcy dużych miast takich jak Warszawa powinni zwrócić uwagę na tych kilka prostych zasad. Uchronią one od nadmiernego stresu oraz wspomogą odchudzanie i zachowanie zdrowia na lata.