Cukier jest niezbędny
Nasz organizm jest wielką elektrownią. Produkujemy energię z różnych źródeł energii tłuszczy, białek, alkoholu i węglowodanów czyli złożonych cząsteczek cukru. Przyjęło się, że węglowodany powinny dostarczać około 55% energii. Zazwyczaj są podstawowym źródłem energii. Jednak różne modele odżywiania i różne preferencje indywidualne mogą znacząco zmieniać tą ilość. Powinniście wiedzieć, że w organizmie są narządy jak mózg i komórki jak erytrocyty (czerwone krwinki) mogą czerpać energię tylko z glukozy!
Jednak wszystko z rozsądkiem ponieważ…
Hiperglikemia jest toksyczna!
Hiperglikemia to inaczej wysoki poziom cukru we krwi. Poziom przewyższający podstawowe normy czyli więcej niż 99 mg/dL (5.5 mmol/L) na czczo i więcej niż 140 mg/dL (7.8 mmol/L) po godzinie od spożycia 50g cukrów oznaczyć może problemy z gospodarką cukrową. Jednak uważajcie ponieważ hiperglikemia poprzez odpowiednie mechanizmy wiąże się dla ciała z odczuwaniem przyjemności. Stymuluje pracę mózgu, wysyłając serotoninowe sygnały wiążące się z błogim nastrojem, regulacją stresu. Jednak od strony biologicznej wygląda to zgoła inaczej. Podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza tkanki. Jest na dłuższą metę substancją toksyczną uszkadzającą naczynia krwionośne, układ nerwowy, działa szkodliwie na komórki trzustkowe. Dlatego też tak istotna jest rola insuliny, która wiąże cząsteczki glukozy i rozprowadza je do odpowiednich tkanek.
Jednak co się dzieje jeśli cukier jest regularnie na wyższym poziomie?
Dochodzi do procesu glikacji, czyli łączenia się cząsteczek białek lub tłuszczów z cząsteczkami cukrów. W momencie glikacji cząsteczki cukru z cząsteczką cholesterolu LDL może następować do odkładania się ich w postaci płytki w śródbłonku naczyń krwionośnych. Co w perspektywie skutkuje rozwojem miażdżycy.
Co oznacza podwyższony stan cukru dla mózgu?
Jest to punkt krytyczny w rozwoju choroby Alzheimera. Zaburzony zostaje pewien szlak enzymatyczny związany ze stanem zapalnym. Jest to jeden z pierwszych sygnałów rozwijającej się choroby. Natomiast musicie wiedzieć, że choroba ta bezobjawowo rozwija się latami. Może to zająć 10 czy 20 lat zanim chory zacznie przejawiać typowe dla tego schorzenia objawy jak dysfunkcje pamięci. Hiperglikemia wiąże się z glikacją białek, które następnie odkładają się w komórkach mózgowych co prowadzi do stopniowego rozwoju choroby. Do niedawna mechanizm oddziaływania glukozy na rozwój choroby Alzheimera nie był zrozumiały. Jednak najnowsze badania coraz bardziej przybliżają nas do zrozumienia powstawania tej trudnej choroby, zwanej niekiedy cukrzycą 3 stopnia*.
Podsumowanie
Wszechobecne produkty z dużą zawartością cukru są pokusą dla bardzo wielu osób. Jest to o tyle niebezpieczne, że hiperglikemia i cukrzyca nie boli. A różnego rodzaju choroby na jej tle mogą rozwijać się latami. Tak więc jeżeli nie jesteś sportowcem lub osobą ciężko pracującą fizycznie ogranicz spożycie cukru do minimum.
- Korzystaj ze złożonych źródeł węglowodanów takich jak kasze, ryż, ziemniaki, pełnoziarniste produkty typu pieczywo, makarony.
- Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego sięgnij po owoce!
- Wyklucz z diety słodzone napoje.
- Wybierając produkty znaj ich indeks glikemiczny
PAMIĘTAJ: diety 100 latków charakteryzują się bardzo niskim indeksem glikemicznym!
Źródło:
*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5380932/