Moja historia bo “Nic nie krzyczy głośniej niż sukces”

Jak mawiał Napoleon Bonaparte “Nic nie krzyczy głośniej niż sukces”.

Dlatego opowiem wam dlaczego sam zainteresowałem się tematem wpływu diety na funkcjonowanie mózgu…

No więc, moje doświadczenie to połączenie praktyki i teorii. Stało się tak ponieważ sam długo szukałem swojej drogi. Na właściwe rozwiązanie musiałem poczekać. Praktycznie od dziecka miałem problemy z nadwagą, co powodowało rodzące się kompleksy. Nigdy nie przykładałem się do nauki, przynajmniej nie tej szkolnej. Zawsze szukałem innych rozwiązań, alternatywnych dróg. Jednak ciężko było tym sposobem zaliczać klasówki. Miałem też problemy z subordynacją, życiem w grupie. Rodzice i nauczyciele cały czas szukali przyczyny. Chociaż, ze wszystkich testów psychologicznych jakie miałem wykonywane zawsze wychodziło, że iloraz inteligencji mam ponad przeciętny.

 

 

Więc co się przyczyniło do tego, że jednak mi się udało

 

Ukończyłem 3 kierunki studiów, a teraz przygotowuję badanie do pracy doktorskiej. Założyłem firmę, napisałem książkę, regularnie piszę artykuły o dietetyce i żywieniu, prowadzę autorski kanał na YT, jestem zapraszany do telewizji, radia, udzielam wywiadów dla gazet i portali internetowych. A przede wszystkim na co dzień pomagam ludziom jako dietetyk i pyschodietetyk.

 

Więc gdzie leżał problem

 

Wiele przypisuje odpowiedniej diecie, zmianie nawyków i odpowiednim odżywianiu nie tylko ciała ale także i mózgu.

 

Zaczynając moją przygodę z dietetyką zależało mi przede wszystkim na szczupłej sylwetce. Stopniowo zacząłem wykorzystywać odżywianie aby wspomóc wyniki sportowe i zwiększyć wydolność organizmu. Z czasem na studiach zainteresowałem się dietetyką w kontekście przeciwdziałania rozwojowi groźnych chorób i leczeniu ich za pomocą diety.

Jednak nikt przez cały ten okres nie wspominał o diecie w kontekście funkcjonowania mózgu. No może pojawiła się taka wzmianka na wykładach odnośnie żywienia kobiet w ciąży i składników jakich potrzebuje płód aby sprawnie rozwijać układ nerwowy, ale to nadal bardzo niewiele!

Natomiast gdzie cała tak istotna wiedza jak odżywianie mózgu

 

I dopiero jakiś czas temu w lutym 2016 roku przeglądając amerykański portal z tak zwanego “nutrition science”, natrafiłem na krótki artykuł. Był to raport badania Marty Clare Morris. Podsumowała w nim wyniki wieloletniego badania epidemiologicznego odnośnie diety ograniczającej rozwój chorób neurodegeneracyjnych jak demencja. W badaniu udało się ograniczyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera (czyli najczęściej występującej formy demencji) aż o 53%!

Tym sposobem od lat testowała pewien model odżywiania. Model diety MIND.

Udowodniła tym samym, że stosując zdrową dla umysłu dietę, nie tylko zwiększysz swoje IQ, ale także zauważysz, że nauka nowych rzeczy przychodzi ci szybciej i bardziej wydajnie. Ponadto pokonasz jesienną melancholię, zyskasz mentalną młodość i lepsze samopoczucie.

Zyskasz odporność na stres.

 

Zainteresowany tym tematem (ponieważ miałem w bliskiej rodzinie osobę chorą. Moja babcia zmarła w wyniku powikłań choroby Alzheimera. Więc wiem co oznacza obcowanie z chorym na co dzień) napisałem artykuł dla portalu dietetycy.org, następnie rok później książkę. Byłem pierwszą osobą poruszającą w Polsce ten temat. Co jest zaskakujące ponieważ za oceanem dieta MIND od 2015 roku jest jedną z najpopularniejszych diet. Zajmuje miejsce w pierwszej trójce z 90 najlepiej sprawdzonych i przebadanych modeli żywienia (ranking określany przez naukowców, lekarzy, dietetyków i specjalistów z zakresu żywienia). A amerykanie w 93% martwią się o stan i odżywienie swojego mózgu, w większości nie wiedząc co z tym faktem zrobić.

 

Natomiast choroby neurodegeneracyjne takie jak choroba Alzheimera powoli stają się prawdziwą plagą naszych czasów. Nazwane “cichą epidemią”, ponieważ co 3s diagnozowany jest nowy przypadek zachorowania. Choroba Alzheimera jest 6 przyczyną śmierci na świecie!

 

?Dobrze, a teraz coś niezwykle istotnego co MUSICIE zapamiętać?

Na rozwój tej choroby macie bezpośredni wpływ! Czynniki genetyczne dają dosłownie kilka procent ryzyka, na resztę składa się dieta i styl życia.

 

➡Zostawcie kciuka i udostępnijcie ten wpis waszym znajomym i rodzinie.

➡Więcej o tym zagadnieniu znajdziecie w książce “Dieta MIND. Sposób na długie życie”.

➡Obserwujcie moją stronę, będę wrzucał regularnie artykuły i informacje związane z tym tematem.

➡Szerszą wiedzę związaną z tym zagadnieniem przedstawiam na wykładach i konferencjach. Informacje o nich będę zamieszczał regularnie.