Osoby śpiące mniej niż 7 godzin zjadają więcej kalorii

Osoby śpiące mniej niż 7 godzin zjadają więcej kalorii oraz mają większy obwód w pasie.

 
Zaburzenia snu. Jest to temat rzeka. Według niektórych danych problem ten dotyczy nawet 1/3 mieszkańców krajów rozwiniętych.

 

Na co przekłada się niedobór snu?

 
Niedoborem snu możemy nazwać mniej niż 7h na dobę przez dłuższy okres czasu.
Niedobory snu przekładają się na pogorszenie odporności, częstsze infekcje, stany zapalne (co w przyszłości bliższej lub dalszej wiązać się będzie z ryzykiem rozwoju szeregu chorób), pogorszeniu ulegają też funkcje kognitywne czyli zdolność do uczenia się i odtwarzania informacji. Zaczyna siadać pamięć, coraz trudniej połączyć fakty. Oczywiście obije się to również negatywnie na nastroju, z objawami depresji włącznie.
 
Najnowsze badanie pokazuje również inną stronę niedosypiania. Osoby śpiące mniej niż 7h na dobę regularnie są narażone na większą masę ciała. Naukowcy ocenili, że średnio jest to około 2cm w pasie więcej!
 
W innym badaniu naukowcy udowadniają, że niedosypiając tracimy kontrolę nad ilością spożywanych kalorii co przekłada się na około 385 kcal więcej tylko po jednej nieprzespanej nocy!
 
Ponadto w trakcie snu mózg ogarnia gospodarkę hormonalną. Utrwala w pamięci długotrwałej wszystkie informacje jakie trafiły się w ciągu całego dnia. Niedobór snu przekłada się również na zdecydowanie większe ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (czyli takich atakujących komórki mózgowe) z chorobą Alzheimera na czele.
 

Co jest przyczyną problemów ze snem?

Przyczyn niedoboru snu może być naprawdę wiele. Jednak do najczęstszych można z pewnością zaliczyć stres, stres i jeszcze raz stres… I niestety muszę was zmartwić, ponieważ nie ma tabletki zastępującej sen. Wszystkie lekarstwa , suplementy i używki nawet jeżeli pomagają zasnąć to nie są w stanie wprowadzić organizmu, mózgu we wszystkie niezbędne fazy snu. Często może bardziej przypominać to drzemkę lub otłumamnienie niż spokojny i regenerujący sen.
 

Jak mięśnie mogą poprawić jakość snu?

Ciekawostką jaką kilka dni temu zdradzili badacze z instytutu w Teksasie jest fakt, że pewne białko, które stymulują mięśnie pomaga poprawić jakość snu, a być może wyzwolić nawet z bezsenności. Na razie badania zostały przeprowadzone na myszach jednak wyniki są bardzo obiecujące. W końcu nie od dziś wiadomo, że po dobrej aktywności fizycznej w ciągu dnia śpi się jak suseł nocą.

Czy dieta ma znaczenie przy problemach ze snem?

Inną równie istotną kwestią jest odpowiednia dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów w odpowiednich ilościach. Świetnie w tej materii sprawdza się dieta MIND, wpływająca na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a co za tym idzie również snu.
Uważać należy szczególnie na zbyt długie lub zbyt rygorystyczne diety redukcyjne, które poprzez  kilka mechanizmów mogą wyjątkowo utrudnić prawidłowe zasypianie lub kontynuację snu. Szczególnie w trakcie źle przygotowanych diet oraz nieodpowiedniego podejścia wzrasta poziom kortyzolu steroidowego hormonu  odpowiadającego ogólnie rzecz ujmując za stres i sytuacje stresowe.

Podsumowanie:

Zapamiętajcie, że w ciągu doby powinno spać się 7-8h. Czasami dłużej! Jedną czy dwie zarwane noce możemy odespać bez większych problemów. Natomiast regularnie niedosypiając strzelamy sobie w kolano. Bo nawet jeżeli wydaje się, że ukradliście godzinę czy dwie więcej z puli dostępnych 24 godzin to w rzeczywistości nie wykorzystacie tego czasu efektywnie. Pogorszy się pamięć a dni zleją się w jedną szarą masę…

 

Jak radzić sobie ze słabym snem?

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną, odpowiednią dietę oraz sposoby radzenia sobie ze stresem. 
 
Źródło:
*https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170731225418.htm
*http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0182195
*http://www.medicalnewstoday.com/articles/318826.php?utm_source=TrendMD&utm_medium=cpc&utm_campaign=Medical_News_Today_TrendMD_1