Jak oczyścić organizm dietą?

Żyjemy przeważnie w mocno zanieczyszczonym środowisku. Zanieczyszczenia dostają się do nas w każdy możliwy sposób. Wraz z żywnością, którą jemy, wraz z wodą, którą pijemy i powietrzem, którym oddychamy.

 

Czy wiecie, że samo oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do wzrostu tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha? Zjawisko takie zaobserwowano w przypadku laboratoryjnych myszy, które od lat karmione są tą samą dietą. Okazuje się, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zawierającym pyłki powoduje stany zapalne organizmu. Te z kolei podnoszą poziom cukru we krwi i nasilają insulinooporność… Efekt? Odkładanie się tkanki tłuszczowej.

 

Według koncepcji M. Lalonda czynniki środowiskowe wpływają, aż w 21% na długość naszego życia, a nie mamy na nie praktycznie wpływu. Oczywiście zawsze można rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, ale znam tylko jedną osobę, która de facto tego dokonała. Cała reszta dalej tkwi w miastach pełnych smogu, jedząc żywność mogącą leżeć miesiącami na półkach sklepowych w niezmienionej formie, pijąc do tego wodę z plastikowych butelek….

Jak zatem oczyścić organizm dietą?

Czy możemy coś zrobić aby chociaż częściowo pozbyć się tych zanieczyszczeń z naszego organizmu?

 

Tak, oczyszczanie organizmu jest możliwe. Warto więc wiedzieć jakie mechanizmy sprawują naszym automatem detoksyfikacyjnym.

 

Primum non nocere“Po pierwsze nie szkodzić”

 

Złota zasada medycyny sformułowana przez Hipokratesa.

Tyczy się to również Twojego zdrowia. Jeżeli chcesz zabrać się za oczyszczanie to:

  • pozbądź się dodatkowych kilogramów,
  • zastosuj naturalną, nieprzetworzoną żywność,
  • odstaw używki takie jak alkohol i papierosy,
  • nie stosuj więcej niż kilku niezbędnych suplementów.

 

Jeżeli uda Ci się zadbać o te elementy można przejść do kolejnego kroku…

 

Zadbaj o nerki, jelita i wątrobę. Są to narządy, których organizm używa w celu detoksyfikacji i usuwania niechcianych cząsteczek z naszego ciała.

 

Przyjrzyjmy się zatem kolejno różnym składnikom żywności.

 

Szympansy żyjące w tropikalnych lasach Ugandy aby oczyścić organizm zajadają się… glinkami! Okazuje się, że glinki są bogate w substancje mineralne takie jak sód, potas, wapń, magnez czy żelazo. Wszystkie te substancje (może poza wyjątkiem sodu) są powszechnie niedoborowe w przeciętnej diecie. Czasami nie dostarcza się nawet połowy zalecanego zapotrzebowania!

 

Jak uzupełnić dietę o składniki mineralne, niezbędne do oczyszczania organizmu?

 

Składnikiem, który zastąpi Ci zjadanie glinki będzie błonnik! Jest to element diety niezbędny do zachowania zdrowia. Jego jedną z magicznych właściwości jest wiązanie się z substancjami karcynogennym (powodującymi nowotwory) wydalając je z organizmu.

 

Jednak błonnik przyjmowany w formie suplementów może narobić więcej szkody niż pożytku. Nadmiar takiej formy spowoduje blokowanie wchłaniania się wielu witamin i składników mineralnych, których potrzebujemy do… oczyszczenia organizmu!

 

Najnowsze badania pokazują, że wzbogacanie diety rafinowanymi i oczyszczonymi źródłami błonnika (jak chociażby ten pochodzący z suplementów) nie odzwierciedla korzyści płynących z jedzenia warzyw i owoców naturalnie bogatych w rozpuszczalny błonnik. Mało tego, że nie tylko nie przynosi poprawy, ale może zwiększać ryzyko raka wątroby poważnie zagrażając życiu! – twierdzi dr Andrew Georgia.

 

Dlatego to żywność jest lekarstwem – zastosuj nasiona roślin strączkowych takich jak soczewica, cieciorka, groch, fasola i wszelkie z nich potrawy. Wystarczy że w tygodniu pojawią się 3 ich porcje. Jedz też do każdego posiłku warzywa a przynajmniej raz dziennie soczyste owoce. Każdy z nich zawiera różne rodzaje błonnika w wszelkiego rodzaju wariacjach. Natura doskonale wie jak sprawić abyśmy żyli jak najdłużej.

 

Kolejny składnik, według niektórych hipotez jest następstwem wiatru słonecznego. Cząsteczki wodoru zderzają się z atomami tlenu… Tak powstaje składnik najlepiej oczyszczający ciało, umysł, ducha czyli – WODA.

 

Woda jest najsilniejszym środkiem oczyszczającym ludzkie ciało z zewnątrz i od wewnątrz. Jeżeli czujesz, że potrzeba Ci oczyszczenia pij więcej wody. Zalecana ilość dzienna to 1,5 litra dziennie, a w okresie oczyszczania spokojnie możesz tą ilość podwoić.

 

Woda przepływając przez układ trawienia wypłukuje wszystko czego organizm chce się tego pozbyć. Jest mu zbędne. Wspomaga również pracę nerek w ich ciężkiej detoksyfikacyjnej pracy.

Wybieraj wody wysoko-zmineralizowane kieruj się zawartością mikroelementów na litr. Bardzo dobrze jeżeli będzie ich więcej niż 1500 mg/l. Uzupełnisz tym sposobem zapotrzebowanie na wapń, magnez, chlorki, wodorowęglany i inne substancje mogące wiązać zanieczyszczenia organizmu.