Sen, hormony, odchudzanie

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

2/3 Polaków ma różne zaburzenia snu, a ponad połowa odczuwa w ciągu dnia senność. Jednak zmęczenie nie jest jedyną konsekwencją krótkiego snu – metabolizm niektórych kluczowy hormonów jest zależny od rytmu dobowego. Co się dzieje w naszym organizmie jeśli ta krucha równowaga zostanie zachwiana?

Hormony regulujące poziom glukozy

 

Rola snu w metabolizmie glukozy została potwierdzona już 3 dekady temu. W angielskim czasopiśmie medycznym Lancet opublikowano badanie, w którym udział wzięli młodzi, zdrowi mężczyźni. Badanym ograniczono czas snu do 4 godzin na dobę, przez 6 dni. Po zakończeniu badania, tolerancja glukozy wszystkich uczestników spadła o 40%! Przekłada się to bezpośrednio na poziom glukozy we krwi i ilość wydzielanej insuliny przez trzustkę. Warto zatem zadbać o odpowiednią długość snu tak, aby metabolizm glukozy w naszym organizmie był prawidłowy.

 

Ryzyko otyłości

 

Ludzki organizm wytwarza dwa hormony kontrolujące ośrodek sytości i głodu- mowa tu o leptynie i grelinie. Pierwszy z nich przesyła informację do mózgu, że nie potrzebujemy więcej jedzenia bo jesteśmy już najedzeni – jest więc hormonem sytości, który jest bardzo pomocny przy odchudzaniu. Grelina z kolei działa odwrotnie do leptyny – jest hormonem głodu. Im wyższy poziom tego hormonu we krwi tym bardziej jesteśmy głodni.

 

Wpływ snu na te dwa hormony został zbadany w 2004 roku. Idea była taka sama jak w badaniu omówiony powyżej – ochotnikom ograniczono czas snu do 4h przez dwa dni i przeanalizowano wyniki ich badań biochemicznych. Poziom leptyny u wszystkich badanych spadł o około 20% a poziom greliny wzrósł o średnio 28%! Takie stężenia hormonów sytości i głodu pociągają za sobą dalsze konsekwencje – apetyt uczestników wzrósł o 23%, co skutkowało większym spożyciem słodyczy i przekąsek. Przy zapotrzebowaniu 2 000 kcal dziennie to aż 460 dodatkowy kilokalorii dziennie!

 

Podsumowanie

 

Najważniejsze pytanie – ile czasu powinienem spać? Według National Sleep Foundation dorośli (18-64 lat) powinni spać od 7 do 9 godzin dziennie. Sen jest ważny również w trakcie odchudzania. Podczas wizyty w naszej Poradni Dietetycznej kwestia higieny snu jest ważnym elementem edukacji żywieniowej. Dietetyk poruszyć ten temat i da kilka wskazówek, jak zarządzać swoim dniem tak, aby długość snu była odpowiednia. Na zachętę – kilka podajemy niżej:

  • trzymaj się swojego harmonogramu snu, nawet w weekendy,
  • wyrób swoje własne rytuały, które będą się powtarzały każdego wieczora,
  • unikaj dużych i ciężkostrawnych posiłków przed snem,
  • nie używaj „elektroniki” przed snem;
  • przede wszystkim – spraw aby sen stał się Twoim priorytetem!

 

Bibliografia:

  • Taheri S, The link between short sleep duration and obesity: we should recommend more sleep to prevent obesity, „Arch Dis Child.” 2006 Nov; 91(11): 881–884.
  • Spiegel K, Tasali E, Leproult R, Van Cauter E, Effects of poor and short sleep on glucose metabolism and obesity risk, „Nat Rev Endocrinol.” 2009 May; 5(5): 253–261.
  • Hirshkowitz M et al. National Sleep Foundations sleep time duration recommendations: methodology and results summary, 01.2015, http://dx.doi.org/10.1016/j.sleh.2014.12.010 (dostęp: 9.04.2017)
  • Klok MD, Jakobsdottir S, Drent ML, The role of leptin and ghrelin in the regulation of food intake and body weight in humans: a review, „Obes Rev.” 2007 Jan;8(1):21-34.

 

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]