Tlen daje życie i to tlen je zabiera. Z każdym oddechem nasze życie staje się krótsze. Sprawdź jak spowolnić ten proces, włączając do diety kilka naprawdę smacznych produktów!
Zobacz też mój film na YouTube o polifenolach czyli –> Jak przedłużyć życie? | Najlepsze przeciwutleniacze | Polifenole – GastroCoach
Co łączy wszystkie związki polifenolowe?
Grupa związków polifenolowych to około 8000 różnych substancji. Łączy je jeden mianownik działając na różnych płaszczyznach są najlepszymi poznanymi wymiataczami wolnych rodników. Dostarczane wraz z dietą potrafią przerwać łańcuchowe reakcje wolno rodnikowe.
Polifenole mają bardzo szeroki zakres aktywności biologicznej. Wykazują działanie antyoksydacyjne, regulują apoptozę, uczestniczą w aktywacji enzymów, stymulują funkcje układu immunologicznego, modyfikują przebieg procesów zapalnych, pomagają utrzymać szczelność naczyń krwionośnych i usprawniają przepływ krwi. Dodatkowo wykazują pozytywne działanie na funkcje układu nerwowego.
Czy pomagają przy odchudzaniu?
Dla osób odchudzających się – wiedza o polifenolach pozwala ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Niektóre z tych związków mają wpływ na sekrecję hormonów takich jak adiponektyna i leptyna. Wpływa to na uczucie głodu i sytości. Ma to zastosowanie w codziennym odżywianiu. Włączając odpowiednie produkty do jadłospisu jemy mniej. Dla czego? Po pierwsze uczucie sytości przychodzi szybciej, po drugie dłużej jesteśmy najedzeni. Tak więc w kolejnym posiłku zjemy już odpowiednio mniej kalorii.
Ciekawym przykładem jest bogata w związki polifenolowe fasola czy groszek. Osoby biorące udział w badaniu po zjedzeniu posiłku skomponowanego z tych składników w pozostałych posiłkach zjadali o 13% kalorii mniej. Ochotnicy mogli jeść ad libidum czyli do syta nie licząc kalorii.
Prewencja czy leczenie raka?
Polifenole działają antynowotworowo. Szczególnie potwierdzone działanie wykazują grupy antocyjan zawartych w jabłkach i grapefruitach na raka płuc u palaczy. Pochodzące z cytryn hamują rozwój chłoniaka wywołanego wirusem Epsteina- Barr. Wykazują również działanie w terapii nowotworu jelita grubego i jajników. Jednym z najsilniejszych związków o działaniu przeciwnowotworowym ma sulforafan. Zaobserwowano jego działanie na wszystkich 3 etapach rozwoju nowotworu (inicjacji, promocji i progresji).
Gdzie znajdziemy ten związek?
Najwięcej jest go w brokułach! Dodatkowo duże ilości znajdują się w warzywach krzyżowych czyli wszelkiego rodzaju kapustach. Może dla tego mama mówiła żeby nie wyrzucać brukselki z talerza? (Ja nigdy nie miałem takiego problemu. Warzywa pochłaniałem zawsze w pierwszej kolejności 😛 )
Suplementacja niektórymi polifenolami jest stosowana w trakcie chemioterapii ograniczając niepożądane jej działanie. Natomiast wyekstrahowane związki są często składnikiem samych leków.
Jednak niezwykle trudno byłoby suplementować ponad 8 tysięcy związków 🙂 Dla tego tak istotna jest różnorodna i kolorowa dieta. Dla porównania zamieszczę tabelkę pokazującą jak dieta mieszkańców Indii bogata w związki polifenolowe (szczególnie zwraca się tutaj uwagę na duży i regularny udział kurkumy) przekłada się na występowanie niektórych nowotworów w połączeniu z typową dietą zachodnią, gdzie jedzenie jest mocno przetworzone. A przetworzone jedzenie jest ubogie nie tylko w witaminy i minerały, ale także w związki, które chronią nas przed wszelkiego rodzaju choróbskami.
Podsumowanie
Nauki biologiczne i chemiczne cały czas się rozwijają. Odkrywane są nowe substancje, natomiast starym czasami dopisuje się inne właściwości. Wiem, wygląda to trochę jak śledzenie zmian w prawie podatkowym. Jeżeli chciałbyś być z prawem na bieżąco to powinieneś poświęcić na to jakieś 190 dni roboczych w roku… Chociaż, żeby zakończyć ten wpis miłym słowem – większość odkryć naukowców jest dobrze znana od wieków. Medycyny chińskie czy Ajurwedyjskie dawno odkryły już większość tych właściwości prozdrowotnej żywności. Odkryli też, że nie ważne co jest ojcem choroby, matką jest zawsze zła dieta!
Więcej w moim filmie –> https://www.youtube.com/edit?video_id=cxbTNWjnrdY
Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20357044
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27030531