Jak w łatwy sposób poprawić metabolizm?

Odpowiedzią może okazać się potas!

 

Ten składnik mineralny wpływa na przemianę białek i węglowodanów w organizmie. Bierze też udział przy wydzielaniu insuliny. Hormonu niezbędnego do prawidłowej przemiany materii. Dodatkowo potas wraz z innymi minerałami transportuje aminokwasy i cukry.

 

Niski poziom potasu szczególnie po długich okresach deficytu lub źle zaplanowanych głodówkach może wpływać na wolniejszy metabolizm! Pamiętajcie, że jeżeli jeden element maszyny nie działa prawidłowo to całość będzie też szwankować.

Wpływ potasu na metabolizm ma bardzo istotne znaczenie.

 

Jest to niezbędny składnik mineralny naszego organizmu. Odpowiada on za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową.

Praktycznie w całym naszym organizmie występuje potas. Jest aktywny i bardzo łatwo przenika przez ściany komórek transportując różnego rodzaju składniki krwi.

 

Potas odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi, za skurcze mięśni oraz prawidłową pracę mózgu. Przy niedoborach tego składnika często występują problemy z koncentracją, zmęczenie czy obrzęki nóg i rąk.

 

Może być też wytłumaczeniem zbierania się nadmiernych ilości wody w organizmie, szczególnie w tkankach pod skórnych. Jednak problem jest złożony i przyczyn może być zdecydowanie więcej…

 

Niski stan potasu nie oznacza jednak jego niedoborów, ponieważ niedobory zdarzają się praktycznie wyłącznie w stanach chorobowych. Natomiast dodatkowa suplementacja w przypadku braku zaleceń lekarskich może przynieść więcej złego niż dobrego.

 

Dlatego też aby zwiększyć ilość potasu istotne jest włączenie większej ilości produktów zawierających jego duże ilości czyli:

-nasiona roślin strączkowych

-pestki i orzechy

-wszelkiego rodzaju warzywa i owoce (a szczególnie owoce takie jak: awokado, banan, porzeczki, kiwi, grapefruit, morele, brzoskwinie, śliwki, jabłka oraz warzywa- ziemniaki, jarmuż, bataty, szpinak, cukinia, pieczarki, dynia, brokuł, brukselka, fasolka szparagowa, buraki, pomidory)

-produkty zbożowe z pełnego przemiału

-mięsa i ryby

-kakao naturalne, a nawet kawa!

 

Mało jest go natomiast w przetworzonej żywności białym pieczywie, białej mące, słodyczach, produktach tłustych. Do tego w produktach takich występują przeważnie duże ilości soli. Sól kuchenna zawiera dużo sodu. Duża ilość sodu zaburza gospodarkę sodowo-potasową.

Wiedzcie, że plasterek pomidora i ogórka na kanapce z białego pieczywa nie da wam za wiele potasu…

Podsumowując:

 

#1 Dobrze dobrana i zbilansowana dieta między innymi przez udział potasu poprawia metabolizm. Poprawia zdrowie. Poprawia samopoczucie.

Idealnym przykładem jest dieta MIND, o której wspominałem już wielokrotnie na moim kanale oraz blogu.

 

#2 Do spadku poziomu tego składnika przyczynia się monotonna dieta oparta o wysoko przetworzone produkty. Istotne jest też zachowanie odpowiedniego stosunku sodu do potasu. Krótko mówiąc mniej soli więcej warzyw 🙂  

 

#3 Niedobory potasu są bardzo rzadkie. Nie poleca się dodatkowej suplementacji na własną rękę, bez wcześniejszych badań laboratoryjnych oraz konsultacji ze specjalistą.