Śliwki fakty, których nie znaliście
?Śliwki mogły być jednym z pierwszych owoców udomowionych przez ludzi znaleziono ja na stanowiskach archeologicznych z epoki neolitu wraz z oliwkami, winogronami i figami.
?Są popularne na całym świecie, a drzewa śliwkowe są uprawiane na wszystkich. kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
?Według prof historii Kena Albali śliwki pochodzą z okolic Iranu skąd rozprzestrzeniły się na całą Azję, aby dotrzeć do Europy.
?Występują w naturze jedynie w okolicy ludzkich osad. Mirabelki są jednym z przykładów.
Ze śliwek na całym świecie przyrządza się różnego rodzaju alkohole (Japońskie wino śliwkowe, Brytyjski cydr ze śliwek czy śliwowica produkowana z węgierek popularna w Europie).
?Kiedy w Kalifornii w 1905 roku zabrakło siły roboczej, pewien sadownik próbował wykorzystać 500 małp, by zebrały śliwki. Małpy zostały zorganizowane w 50-osobowe grupy z ludzkim brygadzistą. Były niesamowite w zbieraniu śliwek, ale w rzeczywistości zjadały je wszystkie! Dziś to głównie maszyny wykonują tą pracę bez zjadania ani jednej śliwki.
?Śliwki i inne owoce, jeżeli są jedzone lokalnie mają zerowy ślad węglowy, co oznacza, że nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska dwutlenkiem węgla.
?Przeznaczone na suszenie są specjalne odmiany śliwek, które mimo suszenia nadal zachowują słodycz. Ten rodzaj jest znany ze swojego działania zapobiegającego zaparciom.
?Są częścią rodziny różowatych, podobnie jak brzoskwinia, czeremcha, czereśnia, laurowiśnia, morela i wiśnia.
?Wpływają ochronnie na serce. Średnio świeża śliwka zawiera 113 mg potasu, który pomaga kontrolować wysokie ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko udaru.
?100g to około 8 śliwek węgierek i tylko 46 kcal przez co sprzyjają odchudzaniu i pomagają ograniczyć chęć na słodycze
?Suszone śliwki są bardziej kaloryczne 67 kcal, jednak ze względu na swój niski indeks glikemiczny i zawartość błonnika są polecane osobom z cukrzycą i insulinoopornością.
?Ze względu na błonnik i zawarty w nich sorbitol mają działanie zmniejszające zaparcia oraz usprawniające pracę jelit. Co zostało poparte wieloma badaniami.
?Duża zawartość flowonoidów wpływa na zwiększenie poziomu BDNF (czynnika wzrostowego w mózgu) co przekłada się w badaniach na poprawę funkcji poznawczych u pacjentów z depresją.
?Suszone śliwki wykazują silne działanie przeciwutleniające co przekłada się na wyższą gęstość mineralną kości przeciwdziałając osteoporozie.
?Bogate w antocyjany przeciwdziałają niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby.
?Obniżają poziom cholesterolu u kobiet w okresie postmenopauzalnym, zmniejszając tym samym ryzyko zawału i miażdżycy.
?Niektóre badania sugerują, że ekstrakty ze śliwek mogą zabijać agresywne komórki raka piersi bez szkodzenia otaczającym zdrowym komórkom.
?Świeże i suszone śliwki są bogate w przeciwutleniacze polifenolowe, które mogą zmniejszać stany zapalne i zmniejszać ryzyko wielu chorób przewlekłych.
?W jednym badaniu polifenole w suszonych śliwkach znacznie zmniejszały markery stanu zapalnego związane z chorobami stawów i płuc.
?Pomimo dość dużej zawartości węglowodanów, świeże i suszone śliwki nie wydają się powodować znacznego wzrostu poziomu cukru we krwi po ich zjedzeniu
?Mają potencjał do zwiększania poziomu adiponektyny, hormonu, który odgrywa rolę w regulacji poziomu cukru we krwi.
?Regularne spożywanie świeżych i suszonych śliwek wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2
?Ze względu na przeciwutleniacze chronią organizm przed uszkodzeniem komórek i tkanek, które może prowadzić do cukrzycy, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona i raka.
?Sposoby na śliwki: dodatek do kolorowych sałatek owocowych, można przygotować owocową salsę, można przygotować pyszny sos barbeque, dodaj kilka plasterków do wody albo herbaty, jedz z jogurtem czy muesli, przygotuj pyszne smoothie, można je kisić lub zalać octem.