Dietetyczne truskawki

Czy wiecie, że:

 1. Truskawki to pierwsze owoce dojrzewające każdej wiosny.
 2. Nie zawierają sodu, tłuszczu, cholesterolu i są niskokaloryczne.
 3. Bogate w polifenole są w pierwszej 20 owoców silnie przeciwutleniających chroniąc organizm przed starzeniem i wpływem stresu.
 4. Są dobrym źródłem manganu i potasu, normując ciśnienie krwi.
 5. Słodycz praktycznie wolna od konsekwencji.
 6. Truskawki zawierają kwas jabłkowy, enzym wybielający zęby, który może zdziałać cuda dla twojego uśmiechu. 
 7. Badania kliniczne sugerują, że spożywanie tylko porcji ośmiu średnich truskawek dziennie może poprawić zdrowie serca, pomóc w leczeniu cukrzycy, wesprzeć zdrowie mózgu i zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów.
 8. Dieta MIND pomaga obniżyć ryzyko choroby alzheimera, a jej sekretem jest między innymi dzienna dawka truskawek i jagód.
 9. Działają przeciwzapalnie, pomagając organizmowi skutecznie wytwarzać hormony, które utrzymują szczupłą sylwetkę i regulują wagę ciała.
 10. Zwiększają produkcję adiponektyny (hormonu), która może stymulować metabolizm i tłumić apetyt.
 11. Zawierają substancje kontrolujące wzrost poziomu cukru we krwi, który pojawia się w wyniku zjedzenia posiłku bogatego w skrobię
 12. Truskawka to sztuczna hybryda mniejszej poziomki, w 1300 roku francuscy botanicy zaczęli sadzić poziomki w swoich ogrodach, gdy zdali sobie sprawę, że poziomki rozmnażają się przez klonowanie, tak powstały z czasem truskawki.
 13. Na przeciętnej truskawce znajduje się 200 nasion, dodatkowo, są jedynymi owocami, które noszą nasiona na zewnątrz.
 14. Truskawki jest to jagoda pozorna, wieloorzeszkowiec zawierający liczne i drobne owoce właściwe (orzeszki) osadzone na wypukłym soczystym dnie kwiatowym.
 15. Powąchaj- truskawki są z rodziny różowatych, w związku z czym rosnąc na krzaczkach wydzielają przyjemny słodki zapach.
 16. Wiszący ogród – mniej znana metoda uprawy, w której truskawki zwisają z sufitu w pojemnikach, zyskując niesamowite walory ozdobne.
 17. W starożytnym Rzymie wierzono, że truskawki leczą z depresji.
 18. Nie płucz truskawek dopóki nie będziesz gotowy do ich zjedzenia – woda przyspiesza psucie.
 19. Truskawki można również marynować. Zwłaszcza gdy są zbierane zielone lub niedojrzałe. Z przejrzałych, zrób dżem!
 20. Są idealną przekąską przed ćwiczeniami, ponieważ zawierają wysoki poziom azotanów, które mogą odgrywać rolę w zwiększaniu przepływu krwi i tlenu do mięśni poprawiając wytrzymałość i pomagając dłużej ćwiczyć.
 21. Najwięksi eksporterzy truskawek to Stany Zjednoczone, Turcja, Hiszpania i Egipt 240 284. Polska jest na 8 miejscu w światowym rankingu.
 22. Czerwone smoothie z truskawki: skórki z cytryny, świeże truskawki, liście świeżej mięty, świeże buraki, marchewka – zmrożone będzie świetnym sorbetem

Pada więc odwieczne pytanie – Eat or not to eat?