Czy stres jest czuły na działanie diety? 

Czy wiecie, że stres jest czuły na działanie diety?

 

Zdumiewające jest to jak wielu moich pacjentów zgłasza, że nie czuje się dobrze. I nie myślę tu tylko o problemach ściśle dietetycznych jak nadwaga czy otyłość. Część osób po prostu czują się źle.

 

Są zmęczeni, nie mają siły wstać z łóżka, mają obniżone samopoczucie. Wiele czynności wykonują z dużym wysiłkiem. 

Ze zdumieniem na twarzy słuchają gdy odpowiadam im, że jesteśmy stworzeni tak, aby czuć się dobrze, pełni sił każdego dnia. 

 

Dlaczego nie czujesz się dobrze codziennie?

W żadnym wypadku dietetyk nie powinien zajmować się leczeniem stanów depresyjnych. W takich przypadkach wymagana jest konsultacja u specjalisty psychiatry. Faktycznie ostatnimi czasy zdarza się, że sugeruje potrzebę takiej wizyty. Jednak u zdecydowanej większości osób, aby poprawić obniżone samopoczucie wystarczy odżywić ciało i umysł. Oznaki niektórych chorób lub niedoborów żywieniowych mogą pozorować stany depresji. 

 

Wymienić tutaj można hipoglikemię (nagły spadek cukru we krwi), anemię (spowodowaną niedoborem żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12), niedoczynność tarczycy czy infekcje. 

 

Czasami wystarczy uzupełniając niedobory min. magnezu, witaminy D, witamin z grupy B, zadbać o nawodnienie. Wszystkiego nie można zwalić tylko na złą dietę. Dlatego zwracam też uwagę na sen, znalezienie sposobu radzenia sobie ze stresem. Dopytuję o nieocenioną w tej kwestii aktywność fizyczną. Czyli staramy się znaleźć rozwiązanie szyte na miarę.

 

Zapewne wiecie, że jako psychodietetyk podchodzę do pacjenta w sposób holistyczny. Wiem, że jeżeli nie spojrzy się na osobę całościowo, nie będzie możliwe znalezienie odpowiedniego rozwiązania. 

 

Stąd też w trakcie wywiadu dopytuję właśnie o sen, aktywność fizyczną, używki czy brane wcześniej antybiotyki. Wszystko to daje jeden spójny obraz, nad którym można pracować. Szukamy przyczyny zakłócającej równowagę. Każdy z nas został stworzony tak, aby czuć się dobrze każdego dnia. Wstawać z łóżka z chęcią działania i uśmiechem. Jest to możliwe, chociaż zapewne wielu osobom może wydawać się to w tym momencie fikcją. 

 

Z mojego doświadczenia wiem, że każdy kto szuka prędzej czy później znajdzie rozwiązanie.

Gordon Ramsey
„Kiedy gotujesz w stresie, tracisz perfekcję”

Co może być przyczyną obniżonego samopoczucia i jak sobie z tym poradzić?

 

Wpływ odżywiania na samopoczucie jest olbrzymi i często niedoceniany. Dobrze zbilansowana dieta i świadomość tego, że dostarczacie sobie wszystkiego czego potrzebuje organizm, mózg i układ nerwowy do regeneracji, wpłynie pozytywnie na późniejsze decyzje. 

Ale odżywianie nie może być dodatkowym utrudnieniem. Należy optymalizować dietę tak, aby wcale nie było potrzeba na nią wiele czasu. Przeważnie staje się też tańsza i dużo prostsza. Więc dochodzi dodatkowo oszczędność czasu i pieniędzy.

 

To jest element kluczowy. 

Dieta nie może być dodatkowym utrudnieniem. 

Ma być ułatwieniem! 

 

Poczucie kontroli i sprawczości. Świadomość, że każdy posiłek, każda żywność zjadana kilka razy dziennie daje energię i ochronę. Tak aby życie było lekkie. 

Dbając o siebie w ten sposób okaże się, że problemy staną się małe, bo stres jest tylko naszą interpretacją środowiska. Wspominam o tym na moich warsztatach z zarządzania stresem. 

 

Światowi przywódcy, astronauci, sportowcy, chirurdzy mają często dużą odpowiedzialność na barkach, więc powinni cechować się dużo większym poziomem stresu. Ale czy są chodzącym, niewyspanym kłębkiem nerwów. Zdecydowanie nie! 

 

To od każdego z nas zależy jak interpretuje się stres, a odpowiednia dieta to najlepszy krok w kierunku obniżenia go na dobre. Zauważam to od lat pracując jako dietetyk, zajmując się różnymi przypadkami klinicznymi. Lecz nawet osoby z niewielkimi zaburzeniami dzięki małej zmianie nawyków żywieniowych, odchudzeniu kilku kilogramów i odmłodzeniu tym samym ciała i ducha zaczynają inaczej postrzegać świat. 

Jeżeli szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej Ci osoby zapraszam na inne moje kanały gdzie dzielę się wiedzą i doświadczeniem zdobytym po współpracy z setkami pacjentów lub zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

---
Pozdrawiam
Mikołaj Choroszyński
Dietetyk/ Psychodietetyk