Perfekcjonizm

Ela spostrzegła, że siedzi głową w praktycznie pustej lodówce o 3:00 w nocy. Zaczęła zastanawiać się co się stało? Czemu jest w takim miejscu w swoim życiu, w którym ciągle czuje wyrzuty sumienia, ma poczucie nieustannego braku kontroli, braku zaufania do siebie czy wręcz wstrętu do swojej osoby.

 

Dodatkowo przez ostatnie kilka lat doprowadziła się do poważnej otyłości zagrażającej jej zdrowiu i życiu. A przecież jeszcze nie tak dawno była zgrabną studentką…

 

➡️Cóż odpowiedzią może być nadmierna perfekcjonizm

 
Ela nigdy nie była typowo szczupłą laską jak niektóre jej koleżanki. Nie miała nadwagi, ale zawsze porównywała się do szczuplejszych dziewczyn. Dlatego też w okresie szkoły średniej i początku studiów Ela zaczęła się odchudzać.
 
Lecz nie robiła tego dla siebie. Robiła to w oparciu o opinię innych. Stąd też chcąc odnieść jak najszybsze rezultaty Ela stosowała bardzo rygorystyczne diety, nie patrząc na sygnały płynące z płaczącego organizmu.

 

➡️Czy diety odchudzające przyniosły skutek?

 
Oj tak, i to niezły. Jednak tylko do pewnego momentu, w którym po raz pierwszy obudziła się w trakcie amoku czyszczenia wysokokalorycznych produktów z lodówki. Kanapki z serem i majonezem, nóżki z kurczaka, makaron z czymkolwiek… następnie szafka ze słodyczami i ciasteczka, delicje, czekolada, orzeszki…. Domyślacie się jakie to uczucie ocknąć się po tym wszystkim?

 

➡️Ale odpowiedzmy sobie na pytanie dlaczego tak się stało?

 
Ela nie była świadoma, że tak rygorystyczne diety oprócz tkanki tłuszczowej obniżają również hormony sytości, które będzie miała na poziomie kolan lub nawet kostek. Oznacza to, że w przypadku chwili słabości, głodny organizm chący jeść, będzie jadł więcej i więcej nie odczuwając sytości.
 

➡️Więcej i więcej. Po każdej kolejnej diecie

➡️Więcej i więcej. Po każdej nieudanej próbie

 
Ela nie wiedziała, że prawie wszystkie otyłe kobiety mają za sobą różnego rodzaju diety odchudzające. Większość z nich ma nawet spore sukcesy w odchudzaniu rzędu 20-30kg! Więc dlaczego nie potrafią utrzymać wypracowanej sylwetki?
 

➡️Odpowiedzią może być perfekcjonizm.

 
Działanie nie w trosce o siebie i swoje zdrowie ale działanie oparte na ocenie innych. Jego motywacją jest strach przed opinią innych ludzi, nie biorąc pod uwagę swoich potrzeb.
Taka motywacja jest toksyczna i krótkotrwała. Nie widząc jak wiele krzywdy można sobie zrobić tego typu dietami, nie zważając na koszta i tak podejmuje się działanie. Efekt jest zawsze ten sam,
 

➡️Więcej i więcej. Niechcianych kilogramów

➡️Więcej i więcej. Negatywnych emocji

➡️Więcej i więcej. Gorszych dni, tygodni, miesięcy

 
 
A mniej miłości do siebie, mniej zaufania, zdrowia i szczęścia.
Czy chcesz podejmować taką drogę?
Zastanów się dwa razy.
 
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że problemy z odchudzaniem to bardzo rzadko kalorie…
 
➡️Jeżeli doszedłeś do tego momentu to pamiętaj aby udostępnić post innym.
Jest to ciężki temat, ale dzięki temu może dotrze do osób potrzebujących. W tym wypadku są to najczęściej młode dziewczyny wchodzące w dorosły świat, ale nie tylko…
 
Pozdrawiam
Miko
 #psychologia #psychodietetyka #dietatyka #odchudzanie #diety #potrzeby