Blaszki i białka odkładające się w mózg… brzmi trochę przerażająco prawda?
Natomiast to nic innego jak złogi beta amyloidu i białka tau, oznaczające postępującą chorobę Alzheimera. To nie tylko utrata pamięci, ale na lata wcześniej pojawiające się coraz częściej uczucie lęku, niepokoju, depresji… mózg przestaje działać sprawnie.
Moja babcia zmarła w wyniku powikłań choroby Alzheimera. Pamiętam jak tata opowiadał mi, że zabrał babcię do jej ulubionego lasu, a babcia po wyjściu z samochodu poczuła ogromny lęk. Lęk był tak duży, że tata zdecydował się wrócić.
Kogo może dotykać choroba?
Okazuje się, że wcale nie potrzeba mieć obciążenia genetycznego. Otępienie może się rozwinąć u każdego. Choroba Alzheimera nazywana jest cukrzycą III typu. Zastanawiacie się dlaczego?
Otóż sama cukrzyca stopniowo niszczy wszystkie komórki organizmu, w tym układ nerwowy i mózg. Mózg potrzebuje regularnych dostaw glukozy aby sprawnie funkcjonować. Jeżeli jednak dostaje raz strzał cukru po zjedzeniu wysokokalorycznego ciasta, porcji lodów lub białego pieczywa, a później dostaje nagły spadek… to neurony zdecydowanie odmawiają posłuszeństwa. W takich warunkach będą stopniowo obumierać.
Co więc możemy zrobić?
Pojawiło się całkiem nowe badanie, które wskazuje, że dodanie do diety warzyw, roślin strączkowych, owoców, zbóż, ryb i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, w które bogata jest oliwa z oliwek, olej rzepakowy oraz orzechy, a ograniczenie spożycia produktów mlecznych, czerwonego mięsa i nasyconych kwasów tłuszczowych może chronić przed odkładaniem się białek i atrofią mózgu.
To badanie bardzo mi się podoba, ponieważ dokładnie prześwietlono mózgi 512 uczestnikom, pobrano im do badania płyn mózgowo-rdzeniowy oraz przeprowadzono całą baterię testów zdolności poznawczych, a uwierzcie mi te badania do najtańszych nie należą…
Efekt?
Przestrzeganie zaleceń diety śródziemnomorskiej (w naszych warunkach nazwałbym ten model dietą bałtycką) przynosi ogromne efekty w zapobieganiu rozwojowi choroby. Co ciekawe mechanizmy jeszcze nie zostały do końca poznane. Jednak od czasu napisania książki o diecie MIND, zwracam szczególną uwagę na jedzenie w kontekście zdrowia mózgu.
Więcej na ten temat będę również opowiadał podczas webinaru dla Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia 12.05.2021 o 20:00 “Medycyna stylu życia a choroba Alzheimera„
Źródło:
Mediterranean Diet, Alzheimer Disease Biomarkers and Brain Atrophy in Old Age Tommaso Ballarini i wsp.Neurology May 2021,