Ile powinna trwać dieta redukcyjna? Cz II

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Niedobory żywieniowe?

 

Odchudzając się samodzielnie- bezkrytycznie stosując diety znalezione w internecie lub zasłyszane od znajomych- zazwyczaj obniżamy przyjmowanie składników odżywczych i budulcowych. Tzw. diety cud zalecają spożywanie tych samych  produktów powtarzając je codziennie lub góra co dwa dni. Pomijając fakt wielkiej monotonności , nieświadomie doprowadzamy do znacznych niedoborów witamin i minerałów. Pogorszeniu w pierwszej kolejności ulega kondycja włosów, paznokci i skóry, z których to tkanek organizm czerpie zapasy do ważniejszych procesów metabolicznych. Z czasem gdy niedobory są już znaczne, pojawiają się problemy metaboliczne. Zwalnia BMR (Basal Metabolic Rate– podstawowa przemiana materii), czujemy się senni, ospali, mamy problemy z koncentracją, całkowity lub częściowy brak energii, ciężko jest wstać rano z łóżka… Sięgamy coraz częściej po wspomagacze w postaci kawy, energetyków czy suplementów pobudzających. Wszystko jednak działa tylko na krótką metę, bo nie rozwiązujemy sedna problemu, jedynie minimalizujemy objawy.

 

Długotrwałe niedobory przyczyniają się do pogorszenia zdrowia fizycznego, psychicznego oraz wyglądu. Z czasem pogarsza się nam jakość życia, pojawiają się, choroby np. migreny, a my leczymy się kolejną dietą obniżającą  i tak niski poziom składników w organizmie.

Łatwo się zafiksować

 

Przewlekłe przebywanie na restrykcyjnych dietach sprawia, że nie wyobrażamy sobie już bez nich życia. Boimy się coś zmienić aby nie zepsuć ciężko wypracowanych efektów, pomimo że najczęściej nie jesteśmy z nich wcale zadowoleni. Przekonani, że sami sobie poradzimy chwytamy się różnych sposobów na poprawę kondycji. Jeżeli jednak po urlopie czujemy się tak samo, a zabiegi relaksacyjne nie przynoszą ulgi, rozważnym krokiem będzie skierowanie się do specjalisty dietetyka, który swoją wiedzą i doświadczeniem odciąży nas oraz wprowadzi zmiany, za które podziękuje nam nasze ciało!

 

Pamiętaj o planieNiedobory żywieniowe?

 

Zaczynając przygodę z odchudzaniem ważne jest aby jasno określić cele. Zrobić listę do czego chcemy dojść oraz jaką metodą. Dajmy sobie czas. Ponieważ, nie wiemy jak zachowa się nasze ciało i psychika nie zapominajmy o „widełkach”. Prześpimy się z pomysłem i spójrzmy na wszystko spokojnie następnego dnia. Zastanówmy się czy nasze cele nie są przesadzone. Co tak naprawdę zyskamy jeżeli je osiągniemy? Zdrowie, akceptację, czy pomoże nam to w jakiś sposób w życiu codziennym?  Pamiętajmy, nierealne cele powodują więcej złego niż dobrego! Podkopują naszą wiarę w siebie i swoje możliwości. Z każdą nieudaną próbą czujemy się coraz gorzej i coraz bardziej nie lubimy siebie, a przecież chodzi nam o coś zupełnie odwrotnego! W początkowym etapie ustalania celów diety warto jest zwrócić się do psychodietetyka, który rzetelnie oceni nasze predyspozycje i możliwości.

Nie zapominajmy też o wentylu bezpieczeństwa. Granicy po przekroczeniu której damy sobie trochę luzu i pozwolimy na wakacje od diety J Przydatną metodą może być cheat meal, czyli tak zwany oszukany posiłek, który stosowany z rozwagą pozwala odpocząć od narzuconych sobie rygorów. Taki posiłek może być naszym ulubionym daniem, które chodzi za nami już od dłuższego czasu. Z praktyki wiem, że wśród cheat meal pojawiają się często dania typu fast food. Jednak wraz z trwaniem diety uczymy się zupełnie nowych modeli odżywiania i produkty tego typu już nie budzą w nas aż takiego zainteresowania. Raczej myślimy o pełnowartościowych, dobrze  zbilansowanych posiłkach. Czasami marzą nam się pewne smaki. Pozwólmy sobie na podjedzenie czegoś dobrego.

 

 

Podsumowanie

 

Dobrze zaplanowana dieta redukcyjna zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze takie jak minerały i witaminy oraz pełnowartościowe białka. Powinna trwać do osiągnięcia zakładanych celów. Dla jednej osoby mogą to być 3 miesiące dla innej 9, a dla kogoś 12 miesięcy. Uwagę jednak należy zwrócić na to co sobie zakładamy i czy jest to możliwe do osiągnięcia . W trakcie sporego deficytu kalorycznego stosować należy produkty wysokoodżywcze, a także indywidualnie dobraną suplementację. Jeżeli dieta z czasem przestaje przynosić rezultaty owocne może okazać się okresowe wprowadzenie diety bez deficytu lub nawet z nadwyżką kaloryczną, zgodnie z zasadą: zrób krok w tył aby zrobić dwa w przód!  Pamiętajcie aby zachować równowagę oraz słuchać sygnałów organizmu. Przede wszystkim żyjmy w zgodzi z sobą!

 

Powrót do części I…

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]