Czy to jeszcze dodatkowe kilogramy czy już otyłość?

➡️Czy to jeszcze dodatkowe kilogramy czy już otyłość? ?

 

➡️Zastanawiałem się ostatnio kiedy powinna się odpalić czerwona lampka w głowie.
Ponieważ z przybywającymi kilogramami jest tak, że pojawiają się znienacka, wystarczy kilka miesięcy, lat nieuwagi i może pojawić się problem. Tak nagle.

➡️Osoby otyłe często nie są świadome kiedy TO się stało.

 

➡️Obserwowałem parę moich znajomych, którzy lubią podróżować po świecie. Zauważyłem też pewne zmiany związane ze zmianą ich masy netto. Z pary podróżującej spontanicznie, dużo się ruszającej, lubiącej przygody i wyzwania, stała się parą, która chce mieć wygodne łóżko, wszędzie transport, wycieczki piesze w teren to już konieczność a nie jak wcześniej ciekawe doświadczenie…

➡️Dla innej pary moich znajomych dojście gdzieś bez samochodu jest już problemem… ?

 

➡️W jaki sposób najlepiej powstrzymać taką rozpędzoną kulę śnieżną?

 

➡️Z pewnością nie poradami i mądralowaniem się. Ponieważ z psychologicznego punktu widzenia rodzi to awersję i jeszcze bardziej utwierdza daną osobę w jej przekonaniach, często przykrych jak brak wpływu na swoje życie, niższości, słabości.

➡️Otyłość jest chorobą wielowymiarową. Jest obciążeniem społecznym, psychicznym i fizycznym. Powoduje izolację społeczną. Depresję ?

➡️Tkanka tłuszczowa jest ważnym narządem endokrynnym, co oznacza, że wydziela szereg hormonów do organizmu. Zaburzenia te mogą wiązać się z częstszym występowaniem nowotworów zależnych od hormonów jak piersi, prostaty, jajników czy tarczycy.

➡️Dodatkowo otwierają drzwi całej gamie chorób cywilizacyjnych czekających w kolejce jak choroby układu sercowo naczyniowego, insulinooporność i cukrzyca, demencje jak choroba Alzheimera, nadciśnienie tętnicze, zakrzepica…

➡️Ale nie próbujcie straszyć osoby otyłej! W większości przypadków znają one powikłania związane z chorobą, a jeżeli naprawdę się wystraszą, to może się to skończyć ryzykownymi próbami utraty wagi. Zdecydowanie odradzam to rozwiązanie.

 

➡️Co więc zrobić? ?

 

➡️Polecam skuteczne narzędzie jakie sam stosuję w praktyce czyli dialog motywujący.
Dostosowany do fazy, w której znajduje się chory. Ale warto wiedzieć, że jeżeli jest to faza pre-kontemplacyjna czyli pierwsza, może zająć miesiące a nawet lata zanim zasieje się ziarenko, które pielęgnowane może w przyszłości okazać się tym co mogliśmy zrobić najlepszego dla takiej osoby w danym momencie.

➡️Dodatkowo wsparciem też mogą posłużyć przykłady osób, którym się udało. Pokazanie, że taka droga jest możliwa. Niektórzy z moich pacjentów po zrzuceniu 50kg są innymi ludźmi, ale przechodzili dokładnie taką samą drogę jak każdy.

➡️Samo udostępnienie tego postu może sprawić, że wyświetli się on osobie szukającej swojej drogi. Mam nadzieję, że będzie on przydatny ?

➡️Jedzcie zdrowo, cieszcie się życiem, a ryzyko większości chorób pozostanie daleko od was ?

Pozdrawiam
Miko