Jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych sosów. Spotkać go możemy wszędzie, od budek z kebabami zaczynając a na imprezie urodzinowej znajomego kończąc. Niestety większość wersji tego sosu ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Robiony na bazie majonezów, do tego często z tej niższej półki sklepowej, zawierający masę konserwantów, przeciw utleniaczy, barwników i stabilizatorów. Do dajmy do tego granulowany czosnek… Jednak sos czosnkowy nie zdrowy być nie musi! A nawet nie powinien!
Sos zrobiony na bazie naturalnego jogurtu, ze świeżym czosnkiem, przyprawami i ziołami nie dość, że będzie smaczny będzie niósł masę zdrowotnych właściwości.
Szczególnie dla osób odchudzających się sos taki jest wyjściem idealnym! Właściwości czosnku są znane większości z nas, ale dla przypomnienia.
Czosnek:
- Jest antybiotykiem i działa przeciw infekcyjnie
- Działa alkalizująco na organizm, odkwasza krew
- Podnosi odporność, chroni przed przeziębieniami
- Wpływa na stan naszej skóry, ujędrniając ją i wygładzając
- Zmniejsza ilość „złego” cholesterolu HDL w organizmie
- Jest bogatym źródłem witaminy C, B6 oraz wapnia, manganu i selenu.
- Jest nisko kaloryczny, przyspiesza nasz metabolizm
- Obniża ciśnienie
Wielu osobom nie odpowiada charakterystyczny ostry smak czosnku… Co zrobisz? Specjalnie dla niech przepis na pyszny dip z pieczonego czosnku.
Składniki:
-200ml gęstego jogurtu naturalnego
-3-4 ząbki czosnku
-1 łyżeczka pieprzu białego lub czarny świeżo mielony
-sól morska do smaku
-sok z ćwiartki cytryny
ewentualnie 2 łyżeczki świeżo siekanej natki pietruszki lub innego ulubionego zioła
Czosnek najlepiej całą główkę grillujemy lub pieczemy w temperaturze 220 stopni przez 10-15 min. Po upieczeniu obieramy. Powinien być miękki, kremowy i pachnący. Obrany już czosnek siekamy lub rozcieramy widelcem lub łyżką, dodajemy jogurt i przyprawy. Dokładnie mieszamy. Jeżeli sos jest zbyt rzadki odstawiamy go na 1 godzinę do lodówki. Za jednym razem można przygotować więcej sosu na pewno do czegoś się przyda 🙂
Jest idealnym dodatkiem do warzyw, sałat, sałatek, mięs, czy kasz, ziemniaków i produktów mącznych.