Zdrowie Twoich kości to magnez

 

Uważasz, że dostarczasz wystarczającą ilość magnezu? To może Cię zaskoczyć!

Do niedoboru tego pierwiastka zachodzi u wielu współcześnie żyjących ludzi, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Wysoce przetworzona i rafinowana żywność pozbawiona witamin i mikroelementów potrafi doprowadzić nawet do skrajnego wyczerpania zapasów tychże składników  w organizmie. Na przykład w wysoko rozwiniętych Stanach Zjednoczonych nawet 70% społeczeństwa cierpi na niedobór magnezu!

Rola magnezu w organizmie

Magnez przywraca ciału naturalną równowagę fizyczną oraz psychiczną. Spożywanie produktów takich jak rośliny strączkowe (produkty sojowe, fasolę, groch, soczewicę), warzywa- szczególnie rozmaite rośliny zielone, kakao i gorzka czekolada, a przede wszystkim pełne zboża i nasiona. Należy również zauważyć, że mięsa i produkty zwierzęce są ubogie w ten cenny pierwiastek. Pozytywne właściwości magnezu obejmują: uspokajanie działania nerwów, harmonizację zaburzeń równowagi emocjonalnej i mentalnej, włączając w to depresję, zaburzenia snu, zespół napięcia przedmiesiączkowego; rozluźnia działanie mięśni, łagodzi napady migreny, drętwienie i  skurcze w całym ciele. Ponadto ma zdolność wzmacniania organizmu przy takich dolegliwościach jak zespół przewlekłego zmęczenia, zapalenia stawów czy osteoporozy.

Magnez, a wapń

Magnez ma zadziwiające zdolności „wypychania” nadmiarów wapnia znajdujących się w tkankach miękkich do kości. Zbyt duża ilość wapnia w tkankach miękkich obciąża organizm, szczególnie układ nerwowy i mięśnie powodując różnego typu powikłania. Rozmaite badania jednoznacznie pokazują, że ani jedna cząsteczka wapnia nie wniknie do kości, jeżeli jednocześnie w organizmie nie będzie wystarczającego stężenia magnezu. W rezultacie pomimo łykania rozmaitych suplementów wapniowych wśród populacji krajów wysoko rozwiniętych, większość ludzi ma słabsze kości niż u mieszkańców krajów mniej rozwiniętych gdzie głównymi składnikami diety są pełne zboża, kasze i rośliny strączkowe.

Nadmiary wapnia

Nadmierne spożycie wapnia może się przyczynić do chorób zwyrodnieniowych obejmujących nerki, serce, układ naczyniowy i kościca w tym osteoporozy. Nadmiar wapnia w tkankach miękkich może sugerować tendencję do choroby Alzheimera. Natomiast doniesienia naukowe sugerują, że magnez dostarczany wraz z pożywieniem doskonale kontroluje ilość wapnia w całym organizmie( w tym tego wewnątrz komórkowego).

Nadmiar wapnia jest również współ odpowiedzialny za choroby serca i naczyń krwionośnych, ponieważ powoduje zwapnienie naczyń wieńcowych serca, co prowadzi do miażdżycy. Natomiast zastosowanie diety bogatej w magnez, może już w przeciągu 30 dni zmniejszyć główne objawy choroby wieńcowej takie jak zwężenie światła tętnic i zmniejszonego przepływu krwi. Dzięki takiej diecie nie potrzebne mogą okazać się zabiegi chirurgiczne takie jak wstawienie by-pass oraz stosowanie leków blokujących kanały wapniowe.

Suplementacja wapnia

Stosowanie dodatkowej suplementacji wapniem może nie tylko nie przynieść korzyści lecz może nawet przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać wystarczających ilości i wapnia i magnezu bez potrzeby dostarczania ich z zewnątrz. Natomiast prawidłowe stężenie magnezu w organizmie może przeciwdziałać szeregowi chorób w tym depresji, chorobom serca czy osteoporozie.