Prawidłowe odżywianie co to takiego?
Poprzez to określenie rozumiemy dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych we właściwych proporcjach w określonym przedziale czasu. W praktyce oznacza to włączenie do diety regularnej konsumpcji warzyw i owoców, dostarczania wszystkich niezbędnych kwasów tłuszczowych, spożywanie pełnowartościowych zbóż, a także picie odpowiedniej ilości wody. Produkty te urozmaicamy, komponujemy potrawy w różnym ich zestawieniu. Z jadłospisu wykluczamy produkty przetworzone, rafinowane, oczyszczone takie jak biały cukier, biała mąka, margaryny, kupne wędliny, produkty instant… Ograniczamy również ilość używek takich jak alkohol, nikotyna, kawa… Jak również, co jest często pomijane włączamy do listy naszych zajęć aktywność fizyczną.
Dlaczego moja dieta nie działa?
Pierwszą kwestią, nad którą trzeba się zastanowić jest bilans kaloryczny. Nawet najwartościowsza dieta sprawi, że przytyjemy jeżeli będziemy spożywali za dużo energii z pożywienia. Musimy zacząć od obliczenia bilansu kalorycznego. Do tego celu mogą posłużyć nam dziesiątki gotowych kalkulatorów w sieci, gdzie wpisujemy tylko naszą wagę, wzrost, wiek i aktywność fizyczną. Przykładowy –> kalkulator. Dzięki temu programowi mamy od razu podany rozkład składników odżywczych. Jednakże jest on rozpisany na podstawie bardzo ogólnych zaleceń i może się różnić w zależności od osoby. Tak samo kaloryczność jest jakimś wyznacznikiem lecz indywidualne predyspozycje często różnią się od tych podawanych „dla każdego„.
Jeżeli już wiemy ile jeść, należy zadbać o to, aby w diecie pojawiały się różnego rodzaju produkty spożywcze. Dostarczają one nam witamin, minerałów i składników odżywczych, których organizm nie jest w stanie wytworzyć sam.
Przystępując do odchudzania warto jest założyć dzienniczek, zrobić zdjęcia sylwetki. Pozwala to monitorować postępy i ewentualnie optymalizować dietę wraz z czasem trwania. Przydatnym narzędziem jest plan wraz z osią czasu gdzie rozrysowujemy sobie planowane postępy i zakładamy czas na ich realizację. Pamiętaj o trafnym oszacowaniu czasu postępów. Należy założyć, że redukcja tłuszczu zapasowego ma swoje granice i nie może wynieść więcej niż 2-4kg miesięcznie. Im dłużej jesteśmy na diecie, tym waga spada wolniej! Uzbrójcie się w cierpliwość. Lepiej dodać sobie 2-3 dodatkowe miesiące, niż po dwóch nieudanych odpuścić ze względu na niespełnienie założonych oczekiwań.
Co daje zdrowa dieta?
Dzięki dostarczeniu wszystkich składników odżywczych pracujemy efektywniej. Nasz mózg dostaje najlepszej jakości paliwo, dzięki któremu pracuje sprawniej, myślimy jaśniej. Wykluczając produkty spożywcze, które są nienaturalne nie zaśmiecamy naszego ciała. Mamy więcej energii, nic nie rozprasza naszej uwagi. Organizm nie zużywa energii na niepotrzebne procesy. Dzięki takiemu obrotowi spraw jesteśmy szczęśliwsi, czujemy się dobrze!
Co zrobić jeżeli dieta nie działa?
Musisz znać swoje indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Słuchając organizmu należy dostosować idealną ilość składników odżywczych takich jak białko, tłuszcze, węglowodany. Każdy ma inne predyspozycje i inaczej reaguje nawet na tę samą dietę. Włącz aktywność fizyczną. Regularna, niewymagająca dużego wysiłku aktywność oczyści umysł i dotleni komórki. Dotlenione komórki efektywniej spalają kalorie…
Jeżeli powyższe założenia nie sprawdzają się lub jeżeli nie masz czasu na metody prób i błędów, warto zgłosić się do specjalisty. Wywiad żywieniowy pozwoli zlokalizować problem i określić indywidualne predyspozycje. Otrzymany jadłospis będzie zbilansowany specjalnie do twoich potrzeb. Taka inwestycja na początku drogi z odchudzaniem pozwoli zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze 😉
Powodzenia!
Mikołaj Choroszyński– dietetyk do zadań specjalnych!
Ekspert z zakresu psychodietetyki oraz