Do obowiązków dietetyka
Można zaliczyć cały szereg czynności. Poczynając od edukacji żywieniowej, badaniu stanu fizycznego i psychicznego pacjenta, dbania o jakość produktów spożywczych i przepisów, stałej aktualizacji wiedzy, działaniach motywacyjnych na układaniu jadłospisów kończąc.
Oczywiście z każdego, z wymienionych wyżej punktów można stworzyć długą listę szczegółowych podpunktów… ale nie oto nam dzisiaj chodzi 🙂
Osoba z kwalifikacjami dietetycznymi czuwa nad stanem prawidłowego zdrowia i odżywienia swoich podopiecznych, klientów. Nie dopuszcza do powstania niedoborów żywieniowych oraz zapewnia wsparcie merytoryczne.
Konsultacja On-line
Szybszą wersją niż wizyta w gabinecie, jest z pewnością wirtualna konsultacja czy to za sprawą konwersacji mailowej, czy wideo rozmowy.
Ale czy taka forma przynosi zakładane rezultaty? Niestety nie w każdym przypadku… Wiele zależy od problemy z jakim zgłasza się pacjent.
Drogą mailową chociażby, ciężko jest doprecyzować wszystkie szczegóły, jak to ma miejsce w trakcie klasycznej wizyty. W związku z czym, jeżeli klient zgłosił się po plan żywieniowy, dieta taka może okazać się nieodpowiednio dopasowana do indywidualnych preferencji. Praktycznie niemożliwe staje się przeprowadzenie działań psychodietetycznych majacych na celu wykrycie problemu i znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. W trakcie rozmowy dietetyk również motywuje i edukuje w zakresie odżywiania, a jak wiemy wiedza jest największą bronią.
Zdarzają się niestety, również przypadki osób, które traktują dietę rozpisaną przez specjalistę jako cudowną pigułkę. W mniemaniu bierzemy ją przez określony okres czasu, do uzyskania odpowiednich efektów. Zupełnie jak z tabletką od bólu głowy, bierze się ją do uzyskania efektów, po czym możemy lek odstawić. Niestety tak to nie działa! I tutaj pojawia się olbrzymia odpowiedzialność na barkach dietetyka, aby tak zmotywował daną osobę, żeby ta nie chciała wracać do poprzednich nawyków żywieniowych, które doprowadziły ją do wcześniejszego stanu.
Czy plan dietetyczny bez wizyty jest nieskuteczny?
Nie możemy wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Jeżeli praca online jest trudniejsza to nie jest niemożliwa. Z mojej praktyki wiem, że tylko dzięki zmianie ilości posiłków, unormowaniu kaloryczności oraz wykluczeniu śmieciowego jedzenia i słodkich napojów można u większości pacjentów zauważyć znaczną poprawę parametrów takich jak waga, poziom cukru, trójglicerydów, cholesterolu… oraz związana z tym poprawa samopoczucia!
Bardzo istotna jest motywacja pacjenta do podjęcia działań. Jeżeli osoba taka traktuje cel jako proces, jest w stanie osiągnąć o wiele więcej niż się spodziewała. Natomiast sytuacja może być odwrotna w przypadku traktowania diety jako środka do osiągnięcia celu. Dobrze ułożony indywidualny plan dietetyczny pomaga uzyskać upragnioną wagę lub poprawić zdrowie i samopoczucie. Nie należy zapominać jednak o stałym kontakcie ze specjalistą i regularnej kontroli swoich parametrów.
Podsumowując
Dieta on-line może byś szybsza i mniej angażująca niż wizyta w gabinecie. Często wiąże się też z niższymi kosztami. Jednak ma to swoją cenę i przełożenie na realne efekty. Optymalnym wyjściem w takiej sytuacji jest pojawienie się u dietetyka raz na jakiś czas, a resztę przenieść na płaszczyznę mailową. Bardzo istotny jest również fakt, że wielu z działających w internecie „specjalistów” nie ma ani odpowiedniej wiedzy, ani praktyki. Diety przez nich układane opisane są jako uniwersalne, ale daleko im od uwzględniania personalnych predyspozycji. Więc jeżeli zamierzasz skorzystać z usług dietetyka on-line sprawdź dokładnie jego praktykę i przygotowanie do zawodu. Cenna może okazać się osoba, która wcześniej już korzystała z usług danej osoby i może ją polecić lub odradzić 🙂
Mikołaj Choroszyński– dietetyk do zadań specjalnych!
Ekspert z zakresu psychodietetyki oraz